اکسسوری, مقالات

اکسسوری دکوراسیون چیست و چه کاربردی دارند؟

اکسسوری دکوراسیون به مجموعه کالاهایی می گویند که در دکور و زیبا سازی محیط اطرافتان بسیار تاثیر گذارند. این کالاها به چند دسته مختلف تقسیم می شوند و هر کدام انواع مختلفی دارند.

زمانی که شما خانه ای را تهیه می کنید، تمام تلاش خود را به کار می بندید تا آن را به زیبا ترین شکل ممکن، نمایش دهید. استفاده از کالاهایی مثل فرش، مبلمان و … نقش مهمی در دکور و دیزاین فضا دارند. اما علم دکوراسیون و زیبا سازی به همینجا ختم نمی شود.زیرا در حین خرید اکسسوری های دکور، این نکته را هم در نظر میگیرید که تمامی کالاها به لحاظ رنگ و طرح با هم همخوانی داشته باشند. همچنین طرح نوینی از دکوراسیون را ارائه دهند. اکسسوری‌های فرش، ایده جدید جذابی برای زیبا سازی محیط منزل یا محل کار شماست.

اکسسوری چیست ؟

اکسسوری به معنای لوازم جانبی و در واقع یک لغت انگلیسی است. اما همانند بسیاری از کلمات انگلیسی وارد زبان فارسی شده است. این روزها اکسسوری دکوراسیون، تعاریف متفاوت و دامنه وسیعی دارد. در حقیقت تمام وسایلی که برای دیزاین فضا از آن استفاده کنید در این دایره لغت قرار میگیرند.

البته در تعریف دقیق‌تر، به لوازمی گفته می‌شود که وجود آنها الزامی نیست و صرفا برای زیبا سازی بیشتر محیط مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مزایای استفاده از اکسسوری

 • مهمترین مزایای اکسسوری های دکوراسیون زیبا سازی فضا است. این اثاثیه جالب به شما این امکان را می دهند تا با هزینه های کم نیز بهترین دیزاین را برای محیط زندگی خود داشته باشید.
 • اکسسوری ‌ها باعث می شوند تا فضای شما گرم‌تر جلوه کند.
 • ایجاد فضایی جذاب و پویا
 • اکسسوری دکوراسیون به فضا روح می بخشد.
 • فضا را از حس یکنواختی خارج می کند.
 • این وسایل مانع از آن می شوند که خانه و فضای شما خالی دیده شود.
 • ترکیب رنگی و بالانس در محیط ایجاد می کند.
 • به فضای شما یک تم و شخصیت می بخشند.

انواع اکسسوری دکوراسیون

همانطور که پیش تر هم گفتیم، برای اکسسوری های دکوراسیون، دامنه وسیعی از کالاها تعریف شده است. اما به صورت کلی به کلیه لوازمی که برای دکور خانه یا دفتر کارتان استفاده به کار میبرید، اکسسوری دکوراسیون می گویند.

 • فرش

فرش ها، برای پوشاندن کف مکان مورد نظر استفاده می شود. هر کدام از انواع فرش، نوعی اکسسوری دکور محسوب می شوند. از جمله، فرش دستباف، فرش ماشینی، گبه، گلیم، فرش وینتیج و… استفاده از هر کدام، تصویر جدید و جذابی به سبک دکوراسیون شما می بخشد. در واقع ماهیت دکوراسیون شما را مشخص می کند.

فرش چهل تکه با حاشیه گبه

فرش ها جنس های مختلفی دارند که هر کدام در سبک دکوراسیون فضای داخلی محیط، نقش موثری دارند. از جمله فرش کرکی، فرش پشمی، فرش ابریشمی، فرش ویسکوز یا اکرلیک.

فرش چهل تکه، فرشی است که از ترکیب تکه های مختلف از فرشهای مختلف است که به هم متصل و دوخته شده اند. این سبک فرش، این روزها طرفداران بسیاری را جذب کرده و نمادی از مدرنیته و دیزاین سنتی محسوب می شود.

فرش چهل تیکه

بزرگترین حسن فرشها تنوع آنها در جنس، ترکیب رنگ بندی و نقش آنهاست. از این رو مهمترین اکسسوری برای دکور محسوب می شود. فرش ها از هر نوعی که باشند، در تمامی خانه ها وجود دارند.

 • پرده

پرده ها نیز یکی از موثر ترین اکسسوری های دکوراسیون محسوب می شوند. اگر پنجره خانه شما پرده نداشته باشد، احساس می کنید خالی و برهنه است. ضمن آنکه پرده حس امنیت به ساکنین داخل خانه می دهد. پرده ها نیز انواع مختلف دارند. مثل پرده توری، پرده حریر و …. هر کدام از این پرده ها با سبک های مختلف دیزاین می شوند و سبک دکوراسیون داخلی را تعیین می کنند.

اکسسوری پرده

 • مبلمان

مبلمان، تکمیل کننده چیدمان و دیزاین داخلی است. برخی از افراد مبل را به عنوان اکسسوری دکوراسیون می شناسند. اما بسیاری از افراد معتقدند سایر اکسووری ها، دیزاین آن را تکمیل می کنند. مبلمان نیز در سبک ها و طرح های مختلفی تولید می شوند و به فضای شما عمق می دهند. با توجه به نوع فرشی که انتخاب کرده اید می توانید سبک مبلمانتان را نیز تعیین کنید. کالاها یا لوازم جانبی متعددی دیزاین مبل‌هایتان را تکمیل می کنند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

انواع کوسن

 • کوسن

کوسن ها، بالشتک های فانتزی هستند که روی مبل، صندلی های میز ناهارخوری، نشیمنگاه های روی بالکن یا زیر پله چیده می شوند. این بالشتکها علاوه بر وظیفه دیزاین و زیبایی، کارایی مهمی نیز دارند. به عنوان مثال فرم نشستن تان را راحت تر و بهتر می کنند تا فشار کمتری را حس کنید و کمتر خسته شوید. گودی کمر را پوشش می دهند و از اسیب به ستون فقرات جلوگیری می کنند. کوسن ها در طرح های مختلفی تولید می شوند که در مقاله “کوسن چیست و چه کاربردی دارد” به آن اشاره کردیم. جدید ترین نوع کوسن، کوسن فرش است که یک اکسسوری فرش محسوب شده و خلاقیت نوین در طراحی دکوراسیون محسوب می شود. کوسن فرش ها، ابتکاری از ساده کارپت است و عموما از گبه و فرش چهل تکه تولید می شوند.

کوسن های گبههمه کوسن ها روی مبل قرار نمیگیرند. کوسن های مکعبی یا کوسن های سایز بزرگ، به عنوان یک نشیمنگاه در کنار مبل‌ها، جلو تلویزیون و حتی دور میزهای کوتاه قرار میگیرند. ترکیب رنگی و جنس آنها می تواند دیزاین مبلمان شما را تکمیل کرده و فانتزی تر کند.

کوسن تخت

 • پاف

پاف ها، یک ابزار نشیمن یا نشستن هستند. این اکسسوری دکوراسیون، همانند مبل قابل نشستن هستند. همچنین میتوانید به عنوان میز جلو مبل یا میز عسلی از آنها استفاده کنید. پافها با ارتفاع کم و لمسی راحت و سبک تولید می شوند و انواع مختلف دارند. برخی از آنها پایه دارند و شبیه به صندلی به نظر می رسند. اما برخی از آنها اصلا پایه ندارند. برخی از آنها اسکلت داخلی دارند که شکل و فرم تعریف شده ای به آنها می دهد. اما برخی از آنها اسکلت داخلی ندارند و مثل بالشت به شدت انعطاف پذیرند. در مقاله “پاف چیست” به انواع پافها و کاربرد آنها اشاره کرده ایم. پاف فرش، تنها یک مدل از انواع پاف است که توسط ساده کارپت تولید و به بازار عرضه می شود.

کاربرد پاف

 

 • رانر

رانرها نوعی رومیزی هستند ابعاد عرضی کمتری نسبت به طول خود دارند. در نتیجه کل میز را نمی پوشانند. رانر ها جذابیت خاصی به میز و مبلمان شما می بخشند. این رومیزی های جذاب با طرح و جنس متفاوتی تولید می شوند و انواع مختلفی دارند. از جمله تور، ساتن، ویسکوز و رانر فرش. برای خرید رانر فرش می توانید به ساده کارپت مراجعه کنید.

رانر

 • پادری

پادری ها قالیچه های کوچی هستند که عموما جلو در ورودی پهن می شد. اما پس از مدتی به یک قالیچه کوچک کاربردی تبدیل شد. پادری ها هم همانند فرش ها بسیار متنوع اند. انواع پادری از جمله پادری فرش، پادری گبه، پادری گلیم، پادری وینتیج و انواع پادری فانتزی.

پادری های شیک خیلی زود به عنوان یک اکسسوری دکوراسیون شناخته شده اند. با توجه به نوع پادری که انتخاب می کنید، می توانید تغییرات چشمگیری را در سبک دکوراسیون خود ایجاد نمایید. پادری ها با توجه به کاربردشان نیز طبقه بندی می شوند. ازجمله پادری حمام سرویس بهداشتی، پادری آشپزخانه و پادری ورودی که بیشترین استفاده را دارند. این پادری ها باید جذب آب خوبی داشته باشند. در عین حال، نظم و زیبایی محیط شما نیز حفظ کنند. پادری های فانتزی برای اتاق خواب و پذیرایی مناسب ترند. مهم نیست پادری ارزان خریداری کنید یا پادری گران. مهم این است که به محیط شما جذابیت ببخشد. برای جذابیت بیشتر می توانید فرش و پادری ها را به لحاظ طرح، رنگ و جنس با هم ست کنید. این کار فضای شما را جذاب تر و منظم تر نشان خواهد داد.

پادری گبه چهل تکه

 

 • تابلو

تابلو ها جزو اکسسوری های دیواری محسوب می شوند که تصویری را روی قاب دیواری نمایش می دهند. تابلوها از خالی بودن دیوار جلوگیری کرده و ترکیبی از رنگ به آن اضافه می کنند. در نتیجه دیوار از حالت یک رنگی و یکنواختی خارج خواهد شد. تابلوها می توانند به صورت های مختلف تولید شوند. از جمله تابلو فرش، تابلو نقاشی، تابلو عکس، تابلو گل، نابلو هنرهای دستی و …..

 • اکسسوری های دیواری

اکسسوری های دیواری انواع مختلف دارند. تابلوها تنها بخشی از آن را شامل می شوند. از جمله اکسسوری‌های دکوری دیواری میتوان به آینه کاری ها، ساعت، گلدان های فانتزی دیواری، شلف و قفسه های دیواری، صنایع دستی دیواری، چراغ های دیوار کوب و ….. اشاره کرد. این لوازم دکوراتیو فضای خانه را گرم تر می کند و احساس خالی بودن فضا را از بین می‌برد. چگالی رنگ در فضا را تراز کرده و مانع از یکنواختی می شود. اکسسوری هایی مثل آینه، پویایی خاصی در محیط ایجاد می کند و انرژی بهتری از محیط و نور و رنگ می گیرید.

 • اکسسوریهای جانبی

اکسسوری های جانبی، به سایر لوازمی گفته می شود که در دکوراسیونمحیط نقش دارند. مثل قفسه کتابخانه، ساعت رومیزی، شمعدان، گلدان ها ( گلهای طبیعی و مصنوعی)، ظروف دکوری و تشریفاتی، آباژور، مجسمه ها و …..

اکسسوری جانبی

 • لوستر و چراغ آرایی

لوسترها نیز بخشی از دکور محیط شما هستند. تصور کنید وارد فضایی شده اید که یک لامپ در آن روشن است و آن را با سالنی که یک لوستر چلچراغ در آن آویخته شده مقایسه کنید. قطعا تفاوت آن از لحاظ زیبا شناسی برای شما قابل درک است. لوستر ها دنیایی از نور را به محیط می بخشند. تعداد لامپ ها و بازتاب نور آنها از طریق بدنه لوستر و محیط، انرژی بیننده و روحیه او را افزایش می دهد. علاوه بر آن با حفظ زیبایی سقف خانه یا دفتر محل کار، دکوراسیون محیط را تکمیل. می نماید.

طرح و اندازه لوستر را با توجه به سبک دکوراسیون و اندازه محیط تعیین کنید. به عنوان مثال یک لوستر 3 شاخه برای یک سالن بزرگ اصلا مناسب نیست. ولی برای اتاق خواب یا آشپزخانه کاملا مفید و استاندارد است. یا ز یک چلچراغ چند طبقه برای یک اتاق خواب 6 متری نمیتوانید استفاده کنید.

برای زیبا تر شدن سبک دکوراسیون می توانید لوستر را با چراغ دیوار کوب و حتی آباژور ست کنید. فراموش نکنید، لوستر ها هم مدلها و طرح های متنوعی دارند. یک لوستر با طرح سنتی و قدیمی خیلی مناسب یک فضای مدرن نیست.

اکسسوری لوستر

اثر نور بر محیط به حدی است که در معماری امروزی نیز برای نور پردازی و نور مخفی برنامه ریزی می شود. بسیاری از ساختمان های جدید در داخل سازه و حاشیه سقف، نور مخفی با زنگهای مختلف دارند. یا نمای بیرونی ساختمان که به بهترین شکل نور پردازی می شود.

 • سبد فانتزی یا سبد فرش

سبد فرش نوعی سبد فانتزی است که این روزها طرفداران بسیاری دارد. این سبدها از انواع فرش تولید می شوند. کاربرد و ساختار متفاوتی نسبت با سایر سبدها دارند. از آنها برای تکمیل دکوراسیون به خصوص در کنج سالن یا اتاق استفاده می شود و جذابیت بسیاری به خصوص در دکوراسیون مدرن دارند.

سبد فرش اسباب بازی

ساده کارپت تولید کننده انواع اکسسوری فرش برای دیزاین محیط شماست. ما با استفاده از انواع فرش، اکسسوری های متفاوتی را برای شما تولید و عرضه کرده ایم که از طریق همین سایت می توانید خرید کنید. برای مشاوره در انتخاب میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *