سبد

سبد فرش چیست و چه کاربردی دارد؟

 سبد فرش نوعی سبد فانتزی است که این روزها طرفداران بسیاری دارد. این سبدها از انواع فرش تولید می شوند و ساختار متفاوتی نسبت با سایر سبدها دارند.

سبد فرش ها

ساختار سبد فرشها

 • بدنه سبد فرشها از جنس انواع فرش دستباف است. علاوه بر آن از گبه، گلیم، فرش ماشینی، فرش وینتیج و … نیز سبد فرش تولید می شود.
 • جنس آن می تواند از فرش پشمی، فرش کرک و حتی فرش ابریشم باشد که قطعا بر روی قیمت آن تاثیرگذار است.
 • کف سبد، شمایل آن را مشخص می کند. چنانچه کف از یک تکه فرش دایره ای باشد، سبد شما فرم دایره ای و اگر چند ضلعی باشد، سبد شما به همان تعداد دیواره می گیرد.
 • سبد فرشها عموما ترکیبی مثل فرش های چهل تکه دارند. زیرا کف و دیواره ها به صورت مجزا به هم دوخته می شوند. البته ممکن است دیواره و کف به صورت یک تکه و یا چند تکه هم باشد.
 • پیش از متصل شدن کف و دیواره، آستر دوزی می شوند. این آسترها ضخامت تکه ها را بیشتر می کند. در نتیجه، استحکام بدنه فرش بیشتر می شود. در ثانی مقاومت سبد را بالاتر میبرد.
 • سبد فرشها، اسکلت بدنی ندارند. ترکیب ضخامت فرش و آستر آن، بدنه ای محکم می سازد که می تواند حالت ایستادگی خود را حفظ کند.
 • این سبدها دو دسته محکم دارند که با آستر فرش درست می شوند. این دسته ها تحمل وزنی بیشتر از وزن خود سبد را می تواند تحمل کند.

ساختار سبد فرش

سبد فرشها یک خلاقیت نوین و جذاب در تولید اکسسوری های دکوراسیون است. شاید کمتر کسی به این ایده فکر کرده باشد. عموما در بین زنان عشایر، یک کالای شناخته شده است. آنها برای جمع آوری وسایل زندگی خود سبد فرش های بسیاری را در شمایل مختلف تولید کرده اند. اما امروزه در زندگی شهری نیز جایگاه ویژه ای برای خود یافته اند.  این سبدها در ابعاد مختلف و قطعا برای کاربردهای مختلف تولید شده است. کاربرد آن را با توجه به سلیقه تان میتوانید تعیین کنید.

کاربرد سبد فرش ها

 • اکسسوری دکوراسیون

شما می توانید از این سبد فرش ها به عنوان اکسسوری دکوراسیون، در کنج پذیرایی، کنار دیوارهای خالی، اتاق خواب و … استفاده کنید. داخل آن را با عروسک، انواع کوسن، شال مبل و …. پر کنید.

اکسسوری سبد فرش

 • جایی برای قرار دادن وسایل اضافه

از این سبدها به عنوان جایی برای قرار دادن وسایل مختلف می توانید استفاده کنید. به عنوان مثال، مجلاتی که قبلا خوانده اید و الان نمی دانید آنها را کجا بگذارید.

 • سبد اسباب بازی

از این سبدها می توانید به عنوان سبد اسباب بازی استفاده کنید. از کودکان بخواهید بعد از اتمام بازی، اسباب بازی ها داخل آن بگذارد. این کار علاوه بر مرتب کردن اتاق، جذابیت دکوراسیون اتاق کودکتان را چند برابر خواهد کرد.

سبد فرش اسباب بازی

 • سبد لباس

از سبد فرشها به عنوان یک سبد لباس شیک می توانید استفاده کنید. لباسهای شسته شده را تا کنید و داخل آن بگذارید.

 • زنبیل زیبا

همانطور که گفتیم، این سبدها اسکلت بندی ندارند. در نتیجه انعطاف پذیری خوبی خواهند داشت. دسته های سبد را بگیرید و به عنوان زنبل فرش از آن استفاده کنید. البته ابعاد آن را نیز در نظر بگیرید.

زنبیل فرش

 • سبد بالکن

یک سبد فرش در بالکن فضای خانه شما را از نمای بیرون شکیل تر نمایش می دهد. می توانید داخل آن را با گل تزئین کنید. یا از آن استفاده کاربردی داشته باشید. به عنوان مثال وسایل مثل کیف ابزار را داخل آن بگذارید تا بالکن شما زیبا و مرتب تر دیده شود.

 • سبد گل جذاب

هرچند خیلی به عنوان گلدان مناسب به نظر نمی رسد. اما می توانید با گلهای جذاب ( عمدتا مصنوعی) آن را دیزاین کنید و از  آن برای زیبا سازی محیط تان استفاده نمایید.

سبد فرش گلدانی

برای خرید سبد فرش به این نکات توجه کنید:

 • ابتدا بدانید سبد را برای چه کاری می خواهید. هدف شما نقش تعیین کننده ای در خرید و رعایت سایر نکات خواهد داشت.
 • ابعاد آن را در نظر بگیرید. سایز کوچکتر از حد نیاز، استفاده کاربردی برایتان نخواهد داشت. ابعاد بزرگتر نیز، فضای بیشتری را اشغال می کند. این موضوع باعث می شود استفاده نامفیدی از فضا داشته باشید.
 • رنگ سبد فرش را در نظر داشته باشید. می توانید برای جذابیت بیشتر آن را با فرش ها یا انواع پادری که پهن کرده اید، ست کنید. یا حتی کلیه اکسسوری های دکوراسیون مثل رنگ پرده، پاف، رانر، مبلمان و کوسنها و ….. را در نظر بگیرید.
 • به جنس آستر داخل آن توجه کنید. آستر چرم محکمتر و مقاوم تر از نوع پارچه ای آن است. در نتیجه مقاومت سبد را بالا تر میبرد. چنانچه نیاز به استفاده کاربردی از این سبد فانتزی دارید، جنس آستر را هم در نظر بگیرید.

برای خرید سبد فرش به این نکات توجه کنید

در نظر داشته باشید:

از آنجایی که جنس بدنه سبدها، فرش است، شستشوی آن همانند سایر فرش ها انجام می شود. می توانید خودتان در خانه آن را همانند سایر فرشهای دستباف تمیز کنید. و یا به یک قالیشویی مطمئن بسپارید. از آنجایی که این سبدها همانند فرش، پاخور ندارند، دیرتر چرک می شوند. البته نوع استفاده کاربردی شما نیز در این موضوع بی تاثیر نیست.

شستشوی سبد فرش

ساده کارپت یکی از قدر ترین تولید کنندگان سبد فرش است. انواع سبد فرش فانتزی با فرش های دستباف چهل تکه را می توانید از سایت ساده کارپت خریداری کنید. استحکام و مقاومت این سبدهای فانتزی بسیار بالاست. اگر فکر می کنید برای خرید آن یا انتخاب رنگ آن نیاز به مشتوره دارید، حتما با ما تماس بگیرید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *