پاف

پاف چیست و چه کاربردی دارد؟

پاف یک ابزار نشیمن یا نشستن است. پاف‌ها جذاب ترین نوع دکوراسیون مبلمان هستند. زیرا هم مانند مبل قابل نشستن هستند. هم مانند میز جلو مبل می توان از آنها استفاده کرد. و هم می‌توانند یک اکسسوری دکوراسیون باشند.

پاف‌ها با ارتفاع کم و لمسی راحت و سبک تولید می شوند و انواع مختلف دارند. برخی به آن، اتومان هم می گویند اما پاف، اتومان نیست. اینها، 2 کالای متفاوتند.

تفاوت پاف و اتومان

 • پاف‌ها پایه ندارند. عموما شمایلی شبیه به صندوقچه دارند. اما اتومان ها پایه بلندی دارند و عملا به عنوان نوعی صندلی شناخته می‌شوند.
 • پاف‌ها معمولا پفی‌تر هستند. در نتیجه نشیمن راحت تری دارند. اما اتومان ‌ها نشیمن سخت تر و مشابه صندلی دارند.
 • برخی معتقدند، اتومان همان پاف است که پایه دار ساخته شده است. در واقع به پاف‌هایی که پایه دارند، اتومان می‌گویند.

توافوت پاف و اتومان

تاریخچه

پاف، توسط مردم عثمانی برای اولین بار طراحی شد. آنها پاف را به عنوان نوعی نشیمن گاه یا مبلمان طراحی کردند. پس از مدتی این نشیمنگاه به بازار سایر کشورها رسید و به نام صندلی عثمانی بفروش می رفت. اما مردم فرانسه پس از مدتی نام آن را به پاف (pouf) تغییر دادند.

انواع پاف

پاف ها در طرح ها و اندازه های متنوعی تولید می شوند. البته کاربردهای مختلفی هم دارند. پافها می توانند پایه های بلند یا خیلی کوتاه داشته باشند. برخی از آنها اصلا پایه ندارند و فقط از رویه پارچه ای و ویسکوز تولید می شوند. برخی از پاف ها نیز دارای اسکلت داخلی چوبی هستند.

انواع پاف

مزایای پاف‌ها

 • پاف‌ها، کالایی پر کاربرد محسوب می‌شوند.
 • به عنوان بخش مهم و تاثیر گذار در دکوراسیون شناخته می شوند.
 • در هیچ جایی بدون استفاده نخواهند بود.
 • فضای زیادی را اشغال نمی کنند.
 • بسیار نرم و راحت هستند.
 • تنوع شکل موجب کاربردهای مختلف از آن می شود.

کاربرد پاف

کاربرد پاف‌ها

 • از پاف‌ها به عنوان بخشی از مبلمان یا نشیمنگاه خیلی راحت استفاده می شود.
 • از پاف‌ها به عنوان زیر پایی جلو مبل و جهت جلوگیری از آویزان ماندن پا استفاده می شود.
 • پاف‌ها می توانند به عنوان صندلی میزبان کنار مبلها قرار بگیرند.
 • پاف‌ها می توانند به عنوان میز جلو مبل هم استفاده شوند.
 • از پاف‌ها به عنوان میز عسلی نیز استفاده می شود.
 • از پاف‌ها می توان به عنوان صندلی جلو میز آرایش استفاده کرد.
 • می توانید از آن به عنوان صندلی و نشیمن در بالکن و اتاق خواب ها استفاده کرد.
 • از پاف به عنوان یک نشیمنگاه یا کالایی که بتوان روی آن لم داد، در جلوی تلویزیون استفاده کنید.

پاف میز آرایش

از پاف‌ها در کجا استفاده کنیم؟

 • کنار مبل

از پاف‌ها عموما در کنار مبلمان استفاده می شود. این پاف‌ها به عنوان تکمیل کننده مبلمان و مبل میزبان استفاده میشود. همچنین می توانید به عنوان میز عسلی کنار مبل از آنها استفاده کنید. این پاف‌ها در کنار یا جلو مبل هم چهره جذاب تری از مبلمان را در  منظر بیننده ایجاد می‌کند و هم کارایی بسیاری برای شما و مهمانان‌تان خواهند داشت.

پاف کنار مبل

 • میز جلو مبل

از این پاف‌ها می توانید به عنوان میز جلو مبل استفاده کنید. در این حالت نیاز نیست برای مبلمانتان میز بخرید. یک پاف می تواند این کار را برای شما به خوبی انجام دهد. شما می توانید برای بهتر شدن کار، روی آن شیشه بگذارید و یا به همان صورت استفاده کنید.

پاف جلو مبل

 • جلو مبل

همچنین می توانید از پاف کنار مبل، به عنوان زیر پایی استفاده کنید. پاف ها به شما این امکان را می دهند تا به راحتی روی مبل لم دهید . پایتان را دراز کنید. این کار علاوه بر ایجاد احساس راحتی، در گردش خون بهتر نیز موثر است.

پاف جلو مبل

 • پاف برای جلوی تلویزیون

پاف‌ها، اکسسوری مفیدی برای جلوی تلویزیون هستند. به خصوص پاف‌هایی که پایه و اسکلت ندارند. این پاف‌های کروی، بهترین ایده برای لم دادن جلو تلویزیون و لذت بردن از دیدن برنامه مورد علاقه تان خواهد بود.

پاف جلو تلویزیون

 • به عنوان اکسسوری دکوراسیون

می توانید از پاف‌ها، به خصوص پاف پایه دار، به عنوان میزهای دکوراسیون در کنج های سالن یا اتاق ها استفاده کنید و روی آنها گلدان یا سایر اکسسوری های دکوراتیو بچینید. این سبک دکوراسیون، بسیار مدرن و جذاب خواهد بود.

پاف اکسسوری

 • پاتختی

از پاف‌ها به عنوان پاتختی و دکور اتاق خواب نیز می توانید استفاده کنید. این پاف‌ها تکمیل کننده دیزاین اتاق خواب و سرویس خواب شما خواهد بود. آباژور، ساعت زنگ دار، عروسک و سایر اکسسوری های اتاق خواب می تواند جلوه زیباتری به پاف شما در کنار تخت خوابتان بدهد. برخی از تخت ها، یک پاف با عرض یکسان ( هم عرض با تخت) به همراه دارند، که می‌توانید آن را پایین تخت قرار داده و به عنوان جایی برای قرار دادن روبدوشامبرتان از آن استفاده کنید. یا در صورت نیاز، به جای نشستن روی تخت، بر روی آن بنشینید. این پاف‌ها سبک دکور اتاقتان را اشرافی تر جلوه خواهند داد.

پاف اتاق خواب

 • پاف برای اتاق کودک

پاف اتاق کودک نیز بسیار جذاب و کاربردی است. این پاف‌ها برای کودک شما نیز بسیار جذاب و دوست داشتنی خواهد بود و قطعا از آن استقبال خواهد کرد. عموما پاف‌های اتاق کودک بسیار نرم و لطیف هستند. ترکیب رنگی شاد و پاستلی دارند.  کودک شما می تواند بر روی آن بنشیند. روی آن بپرد. اسباب بازی هایش را روی آن بچیند و …

پاف اتاق کودک

 • پاف‌های تزئینی

پاف‌های تزئینی، عموما جنبه تزئینی دارند. از این پاف‌ها، نمیتوان کاربرد زیادی را انتظار داشت. فقط می‌توان از آنها همانند یک اکسسوری دکوری بهره برد. عموما رویه بافته شده ( قلاب بافی یا کاموا بافی دارند). البته برخی از افراد از آنها به عنوان پاف زیر پایی استفاده می کنند.

پاف تزئینی

 • پاف‌های مکعبی

پاف‌های مکعبی همانند کوسن مکعبی هستند. در قالب مکعب تولید می شوند و شمایل خود را حفظ می کنند. رویه آنها می تواند، انواع فرش، انواع پارچه و چرم باشد. داخل آنها عموما فوم است و کمی سفت‌تر به نظر خواهد آمد. از آنها به عنوان میز عسلی، پاف کنار مبل و یا زیر پایی استفاده می شود.

پاف مکعبی

 • پاف بالشتی

پاف‌های بالشتی، همانند کوسن های تخت و بزرگ هستند که برای لم دادن بسیار مناسبند. ابعاد آنها متفاوت است. اما لمس نرم تری از نوع مکعبی دارند. و برای نشستن روی زمین بسیار مناسبند. از پاف بالشتی به عنوان پشتی برای تکیه کردن به دیوار نیز می توان استفاده کردد.

پاف بالشتی

 • پاف صندوقی

پاف‌های صندوقی پاف‌هایی با اسکلت داخلی هستند که هم می توانید روی آنها بنشینید. هم می توانید از آنها به عنوان زیر پایی و هم به عنوان میز جلوی مبل استفاده کرد. کاربردی‌ترین پاف محسوب می شوند. تقریبا می توانید در هر جایی و برای هر کاربردی از آن استفاده کنید. با این تفاوت که این پاف‌ها، همانند صندوقچه هستند. بخش بالایی آن به عنوان در از بدنه جدا می شود ( ممکن است لولا داشته باشد). می توانید بسیاری از وسایلتان از جمله سی‌دی های اضافه و بازی، لباس، روزنامه و مجلات قدیمی، اسباب بازی و … را در داخل آن بچینید. عمق و ابعاد فضای صندوقی آن، به ابعاد پاف بستگی دارد.

پاف صندوقی

 • سایر نقاط منزل

استفاده از پاف‌ها متخص فضای سالن و اتاق ها نیست. می توانید یک پاف در راه پله و جلوی در ورودی قرار دهید تا هنگام پوشیدن کفش، بتوانید روی آن بشینید. یا چند عدد از آن را در بالکن یا ایوان خانه بگذارید تا بتوانید راحت تر و شکیل تر از فضای بالکن و هوای آزاد استفاده کنید. از پاف‌ها در پاسیو و حتی رختکن حمام نیز میتوانید استفاده کنید.

پاف بالکن

برای خرید پاف به این نکات توجه کنید:

 • اول باید بدانید پاف را برای چه منظوری و برای کدام قسمت خانه می خواهید. سپس جنس آن را در نظر بگیرید. پافی که انتخاب می کنید باید از لحاظ، طرح، جنس و رنگ با سایر دکوراسیون شما هم خوانی داشته باشد. به عنوان مثال پاف‌هایی با رویه ابریشم، ساتن یا مخمل برای سالنهای پذیرایی با چیدمان کلاسیک، فرش دستباف و مبلمان سلطنتی مناسب است. اما قطعا در دکوراسیون مدرن با یک فرش فانتزی خیلی هم خوانی ندارد.
 • جنس رویه پاف در نوع کاربرد آن می تواند تاثیرگذار باشد. اگر پاف را برای استفاده مداوم خریده اید یا در فضایی مثل بالکن قرار است استفاده کنید، باید بدانید احتمال کثیف شدن آن خیلی زیاد است. پس به صورت مدام باید تمیز و شستشو شود. پاف‌هایی با رویه ونیل یا چرم برای محیط های این چنینی مناسب تر است.
 • رنگ پافی که مد نظرتان است قطعا باید با سایر اجزای محیط مثل، رنگ پرده، مبلمان، فرش، رومیزی و رانر و … همخوانی داشته باشد. می توانید بر اساس سبک چیدمان‌تان و کاربرد پاف، رنگ آن را با یکی از این اجزا ست کنید. برخی از مدل های مبلمان، پاف را نیز همراه خود دارند که با پارچه مبل و کوسن های مبل ست شده است.
 • اندازه پاف شما باید با جایی که برای آن در نظر گرفته اید همخوانی داشته باشد. با توجه به اینکه این روزها مساحت خانه ها کوچکتر شده، ابعاد پاف مهم تلقی می شود. چون ممکن است در فضای مد نظرتان جا نشود یا فضای بیشتری را اشغال کند. در نتیجه محیط را شلوغ تر نمایش دهد. همچنین ممکن است، جلوی راه را بگیرد و نتوانید استفاده مفید تری از فضا داشته باشید.

پاف در دکوراسیون

پاف فرش

جنس رویه پاف می تواند با جنس رویه مبلمان تان یکی باشد. می تواند از جنس چرم باشد. حتی می توانید پاف‌هایی با رویه مخمل و جیر خریداری کنید. اما جذاب ترین و جدید ترین نوع آن، پاف فرش یا پافی با رویه فرش است. این پاف‌ها می‌تواند با رویه انواع فرش ماشینی یا دستباف، گبه و گلیم است. این پاف‌ها استحکام خوبی دارند. چهره جدیدی از پاف هستند. با هر دکوراسیونی همخوانی دارند و همانند فرش به راحتی شسته می شوند.

پاف فرش

از پاف فرشها برای هر نوع کاربردی می توانید استفاده کنید. ساده کارپت یکی از بزرگترین تولید کننده پاف با رویه فرش است. رویه تمامی آنها فرش دستباف قدیمی است که در قالب فرش وینتیج یا چهل تکه برای تولید پاف استفاده می شوند. برای خرید یک پاف فرش ایده آل و جذاب می توانید از طریق همین سایت و به صورت آنلاین اقدام کنید. و یا برای مشاوره خرید با همکاران و کارشناسان ما در ساده کارپت تماس بگیرید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *