گلیم دستباف چهل تکه

گلیم دستباف چهل تکه ، در واقع همان گیلیمی است که قبلا در مورد آن صحبت کرده ایم. اما تفاوت های بسیاری با هم دارند. این کالا به صورت یک دست و بر روی یک دار قالی بافته نمی شود. بلکه از تیکه‌دوزی چندین گیلیمِ متفاوت و با طرحهای مختلف به یکدیگر، ایجاد شده و طرح جدیدی می گیرد. این کالا این روزها طرفداران بسیاری را به سمت خود جذب کرده است.

منشا گلیم دستباف چهل تکه

پیشتر تکه‌دوزی را فقط در خیاطی و دوختن تیکه‌های مختلف پارچه به یکدیگر می شناختند. قطعا در خانه هر مادربزرگی یک ملحفه بزرگ چِهل‌تیکه وجود داشت. اما تیکه‌دوزی یک بخشی از هنر فرش بافی است که طبق قوانین خاص خود در کنار خلاقیت و هنر بافنده یا دوزنده انجام می شود. گلیم‌های چِهل‌تیکه در ابعاد متفاوتی دوخته می شود. بسیاری از دوزندگان، انواع گلیم‌های پاره و کهنه را در ابعاد خاص برش زده و به یکدیگر می دوزند. در نهایت با یک زیره واحد کار خود را محکمتر می کنند.

تیکه‌دوزی بخشی از عمل رفوع نیز محسوب می شود. محصولاتی از این قبلی در کنار سنتی – کلاسیک بودن، بسیار مدرن جلوه می کنند. از این رو امروزه گلیمهای چِهل‌تیکه جایگاه خاصی در دکوراسیون پیدا کرده اند و وجود آنها برای هر خانه ای لازم است. چنانچه دوست دارید از این زیر اندازهای جذاب و مدرن داشته باشید، با ساده کارپت تماس بگیرید.

فهرست
0
سبد خرید