فرش دستباف چهل تکه

فرش دستباف چهل تکه چیست ؟

فرش دستباف چهل تکه یا چهل تیکه، یکی از انواع فرش است که این روزها استقبال خوبی از آن شده است. زیرا تاثیر فراوانی در دکوراسیون و به ویژه دکوراسیون مدرن دارد. ماهیت این فرش‌ها می‌تواند فرش دستباف یا فرش ماشینی باشد. فرشهای چهل تکه به پَچ ورک (patchwork) نیز معروف‌اند.

فرش چهل تکه، در واقع از کلاژ و کنار هم قرار گرفتن چندین تکه فرش به یکدیگر شکل می گیرد. این تکه ها ممکن است اصلا ربطی به هم نداشته باشند. در حقیقت هم کدام از تکه ها ممکن است مربوط به فرشی از یک اقلیم متفاوت باشد. یا نسبت به هم طرح و رنگ متفاوتی داشته باشند.

تکه هایی که کنار هم قرار گرفته اند، عمدتا از فرش های دستباف کهنه و آسیب دیده جدا شده اند. این تکه ها گاها مجدد رنگرزی می شوند تا کمی رنگ و جلا بگیرند. سپس به هم دوخته می شوند. اگر تصور می کنید که تکه ها به صورت اتفاقی کنار هم قرار گرفته و به هم دوخته میشوند، سخت در اشتباهید. این تکه ها بر اساس قوانین خاص و توسط کارشناسان با تجربه فرش، به یک دیگر متصل می گردند و یک فرش با طرحی جدید و مفهومی پدید می آید.

ویژگی های فرش دستباف چهل تکه

  • واژه کلاژ به معنی تصویر سازی با قطعات مختلف است. اگر چند قطعه کاغذ رنگی را هم به یکدیگر یا به یک صفحه بچسبانید، در حقیقت کلاژ کار کرده اید. بنابراین فرش های چهل تکه از به هم دوخته شدن چندین تکه فرش مختلف ایجاد می شوند و به صورت یک دست و بر روی یک دار بافته نمی شوند.
  • عموما فرش های چهل تکه از به هم متصل کردن فرش های دستباف قدیمی و آسیب دیده شکل می گیرند. از این رو هر چه عمر این تکه ها بیشتر باشد، ارزش مادی و قیمت فرش گرانتر است.
فهرست
0
سبد خرید