فرش دستباف وینتیج

فرش دستباف وینتیج یا کهنه نما چیست ؟

فرش دستباف وینتیج یکی از انواع فرش است که به صورت ماشینی و دستباف در بازار یافت می شود. به طور کلی کلمه وینتیج به وسایل یا عناصر قدیمی که عمری بالاتر از ۲۰ سال داشته و عتیقه محسوب می شوند، گفته می شود. به عبارت دیگر، فرش وینتیج یا فرش کهنه نما، در اصل به فرش دستباف های قدیمی گفته می شود که رنگ و روی آنها به کهنه‌گی و نخ نمایی رسیده باشد. این فرش ها تر و پودشان از دست داده و رنگ و لعاب سنگ شور شده دارند. فرش های وینتیج اصیل بسیار قدمت داشته و گران هستند.

این روزها صنعت مد و دکوراسیون به سمتی می رود اکسسوری های دکوراسیون سنتی و کلاسیک بخشی از مدرنیته‌گری محسوب می‌شوند. از این رو استقبال از لوازمی مثل ظروف قدیمی، سفال مبلمان طرح قدیمی و فرش‌های کهنه نما بسیار بسیار بالاست. برخی از افراد تصور می‌کنند که فرش های وینتیج نمی‌توانند در دکوراسیون مدرن امروزی جایگاهی داشته باشند. اما این یک تصور اشتباه است. فرش‌های وینتیج به تنهایی می‌توانند یک دکوراسیون مدرن را تکمیل نمایند. فروش بالا و متقاضیان این کالا گواه خوبی بر این ادعاست.

چرا فرش دستباف وینتیج ؟

اگر در زمینه فرش اندکی اطلاعات داشته باشید، قطعا می دانید که فرش های دستباف هر چقدر قدیمی تر باشند و پا خور بیشتری داشته باشند، ارزش مادی بیشتری دارد. امروزه فرشهای دستبافت کهنه در بازار فرش بسیار گران‌قیمت و کمیابند. نسل جدید علاقه خود را به فرش کهنه نما اثبات کرده است. اما پرداخت قیمت بالای آن برای همه میسر نیست. از این رو امروزه فرش‌های نو را طی عملیاتی کهنه کرده و به عنوان فرش کهنه نما با قیمت کمتر به فروش می‌رسانند.

بنابراین می‌توان اینطور گفت که امروزه، فرش وینتیج، یک فرش نو است که طی عملیاتی کهنه نما شده و با قیمت کمتر از فرش اصیل قدیمی (با همان طرح) به فروش می‌رسد. البته ناگفته نماند که طرفداران بسیاری هم دارد.

از گذشته های دور فرش‌های کهنه و پاخورده ارزشمند بودند. حتی در گذشته و نسل مادربزرگهایمان، فرش‌های نو را به حدی می‌سابیدند یا با کفش بر روی آن راه می‌رفتند تا چهره‌ای کهنه و قدیمی پیدا کند. صادقانه تر بخواهیم بگوییم، پهن کردن فرش نو زشت بود و کلاس زندگی صاحب خانه را زیر سوال می‌برد.

فرش های وینتیج ظاهری جذاب و زیبا دارند. در ذهن همه ما اینطور جا افتاده که فرش های طرح دستباف و پا خورده بسیار ارزشمندند. علاوه بر این، بسیاری از افراد طرح های قدیمی و عتیقه را واقعا دوست دارند. از این رو در نگاه همه ما فرش‌های وینتیج بی نهایت جذاب و چشمگیر است.

فرش دستباف وینتیج با هر نوع دکوراسیونی به خوبی جور در می آید. این فرش‌ها به دلیل سبک و رنگشان با کل فضای خانه هماهنگ می‌شود. انگار سال‌های سال است که آنجا قرار گرفته‌اند.

فهرست
0
سبد خرید